تبلیغات
تازه ها - چرا طلاق؟: دکتر محسن بهشتی پور

چرا طلاق؟: دکتر محسن بهشتی پور

نویسنده : حسین دانش شنبه 19 بهمن 1392 06:42 ب.ظ  •    ارسال شده در: خانواده اجتماع اطلاعات

با سلام خدمت تمامی خانواده ی محترم:


حتما شما نیز تا بحال با دخترها و پسرهایی بر خورد داشته اید که با هزار امید و آرزو اقدام به ازدواج می کنند، اما طولی نمی کشد که می بینید آنها بعد از گذشت یکی دو سالی از زندگی مشترک تصمیم به جدایی می گیرند. آیا تا به حال شما خانواده های محترم به این مسئله مهم فکر کرده اید که چرا جوانان ما با این بحران مواجه می شوند؟

بیشترین علت افزایش آمار طلاق این است که متاسفانه ما به خانواده‌ خود بی توجه هستیم، اینقدر سرگرم مسائل اقتصادی و غیرو و غیرو شده ایم که بنیان زندگی؛ یعنی خانواده را از یاد برده ایم. بخاطر همین است که خانواده نو پای فرزندان ما آرامش ندارند، زیرا قبل از ازدواج آنها ما بزرگترها به فکرنبودیم. مردم ما زمانی که به مشکل برخورد می‌کنند به فکر چاره می‌افتند. زمانی که فرزندان مان به مرحله طلاق که می‌رسند تازه به فکر پیدا کردن راه حل می افتیم وهزینه‌های میلیونی پرداخت می‌کنیم.
به نظر بنده؛ متاسفانه امروزه ازدواجها به صورت شتاب زده انجام می شود و چون انسانها در برخوردهای اول رفتار و واقعیت وجودی خود را بروز نمی دهند پس از ازدواج، رفتارهای نمایشی همچون پرده ای کنار می رود و رفتارها و چهره واقعی دو زوج نمایان می شود و در آن شرایط است که دو جوان احساس می کنند که به اندازه جغرافیای انسانی از یکدیگر فاصله دارند و وقتی راه حلی برای مسئله نیاموخته اند بنابراین به پاک کردن صورت مسئله اقدام می کنند و تقاضای طلاق می دهند.
در شهری همچون تهران مسائل اقتصادی عامل افزایش پدیده طلاق نیست و باید علت آن را در عدم آموزش مهارتهای زندگی جستجو کرد. چرا که بسیاری از جوانان در زمان آغاز زندگی مشترک هیچ آشنایی با مسائل و مشکلات زندگی ندارند. می دانید چرا ؟ آری چون ما بزرگترهای خانواده وهیچ نهادی؛ مهارتهای زندگی را به نسل جوان آموزش نمی دهد و این امر در کنار مشکلاتی از جمله مهیا نبودن امکانات زندگی باعث شده تا بسیاری از ازدواجها در سال اول زندگی به طلاق ختم شود.
آموزش معیارهای درست انتخاب همسر در کنار آموزش مهارت های زندگی می تواند نقش موثری در کاهش آمار طلاق در جامعه داشته باشد. دو انسان با فرهنگ، منش، خانواده و نگرشهای متفاوت در زیر یک سقف زندگی مشترک خود را آغاز می کنند. در حالی که هیچ نهادی برای آشنایی آنان با مسائل زندگی تلاش و اقدامی نمی کند و این امر باعث می شود تا امروز با آمار نگران کننده ای در خصوص طلاق و زنان مطلقه مواجه باشیم.
درماه  گذشته رئیس مجتمع قضائی شماره دو خانواده در همایشی که در مرکز همایشهای مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شده بود، از وجود ۶ میلیون زن طلاق گرفته در کشور خبر داد.
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: بیشتر طلاق‌های رخ داده در کشور توافقی است و میانگین سن طلاق در کشور بین ۲۲ تا ۳۸ سال است. عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از جوان‌ها خواست، قبل از تشکیل زندگی مشترک عاقلانه تصمیم بگیرند و از تصمیمات احساساتی به شدت پرهیز کنند. ” منبع : شبکه اطلاع رسانی کاوش”
ما برای کاهش آمار طلاق هزینه زیادی پرداخت نکرده‌ایم، تنها برگزاری جلسه و همایش نمی‌تواند به این مسئله کمک کند، باید به صورت عملی به موضوع پرداخت، بایست کار گروهی کرد، باید وارد میدان شد. اینگونه مسایل و مشکلات کلیدی را نمی توان با همایش و سمینار بهبود بخشید.
آمارها حاكی از آن است كه در دهه اخیر درصد طلاق به شدت بالا رفته، به طوری كه در شهرهای بزرگ از هر سه ازدواج، یكی به طلاق منجر می‌شود. این وضعیت بسیار نگران‌كننده است و برای حل آن باید اقدام جدی به عمل آورد.
قبل ازهر گونه اقدامی بهتراست ابتدا دلایل اصلی به وجود آمدن عوامل طلاق را مورد بررسی قرار دهیم:
جامعه شناسان و روانشناسان هر کدام از منظری به بیان موضوع پرداخته اند اما حقیقت امر این است که همانطور که انسان پیچیده می باشد شناخت ابعاد رفتاری وی نیز به همین میزان مشکل تر میگردد و صرفا” گره زدن با یک واقعه مانند تورم و اقتصاد غیر معقول به نظر می رسد.
بارها دیده شده كه دختران و پسران جوان برای انتخاب همسر به دنبال شخصی متفاوت از خود در واقع نقطه مقابل خود به لحاظ شخصیتی می‌گردند. به عنوان مثال ممكن است كه دختری اجتماعی با روابط عمومی قوی به دنبال مردی باشد كه روابط اجتماعی محدودی داشته باشد، وقتی این زوج كنار هم قرار گیرند مسلما یكدیگر را درك نمی‌كنند و در آینده همین درك نكردن، مساله‌ساز خواهد شد. افراد برای انتخاب شریك زندگی‌شان باید تشابه شخصیتی را مدنظر قرار دهند و شریكی را انتخاب كنند كه از هر جهت شبیه خودشان باشد.
زوج‌ها برای ادامه یك ارتباط رضایتمند باید از مهارت‌های زندگی مانند گفت‌وگو كردن، گوش دادن و توانایی حل مساله آگاهی داشته باشند و این را بدانند كه با تشكیل زندگی «من» و «منیت» از بین رفته و «من» تبدیل به «ما» می‌شود. در زندگی نفع «ما» مطرح است.
همچنین زوج‌ها باید توانایی سازگاری در هر شرایطی را داشته باشند. در زندگی مشترك، گفت‌وگو كردن به عنوان یك عامل مهم در ازدواج موفق است. زوج‌هایی كه بیشتر اهل گفت‌وگو هستند توانایی حل مساله را نیز دارند. متاسفانه از هر 10 زوج، كمتر از سه زوج توانایی گفت‌وگوكردن به شیوه مناسب را دارند. باید به این مساله توجه داشت كه وقتی نتوان با گفت‌وگو به حل مساله‌ای پرداخت، مشكل بغرنج خواهد شد.
در زیر فهرستی از مهمترین علل طلاق به ترتیب اهمیت موضوعی بیان می گردد :
1- عدم شناخت متقابل خانواده طرفین و دختر و پسراز یکدیگر؛ پیش از ازدواج
2- عدم آماده سازی جوانان برای ورود به زندگی مشترک از سوی خانواده ها و نهادهای آموزشی
 3- ازدواج های احساسی و خیابانی
4- ازدواج های اجباری و مصلحتی
5- نداشتن تناسب فرهنگی و فکری
6- ضعیف شدن باورهای دینی
7- ازدواج هایی که برای گرفتن مهریه بیشتر یا همان چشم هم چشمی صورت می گیرد
8- تفاوت سنی زیاد زوجین ودر نهایت فاصله گرفتن دیدگاه طرفین
9- بیکاری ، نداشتن مسکن
10- اعتیاد ، خشونت
11- دخالت بی مورد خانواده ها
12- خیانت و فساد اخلاقی
13- عدم ارضای نیاز جنسی طرفین
14- صاحب فرزند نشدن
15- بالا رفتن سطح توقعات زنان در جامعه
 16- ولخرجی ، چشم و هم چشمی که موجب بالا رفتن هزینه زندگی می شود
17- تکراری شدن روابط و دلزدگی طرفین از زندگی مشترک
18- استقلال اقتصادی و مادی زنان و احساس عدم وابستگی به مرد
19- بدگمانی و مشکلات روحی حاصل از بی اعتمادی به شریک زندگی

البته مواردی بسیار نیز وجود دارند که خیلی از آنها برای مردم نا آشناست. به طور مثال : فشارهای اقتصادی از قبیل نداشتن کار، مسکن و فضای تفریحی مناسب برای خانواده که آستانه تحریک را در سلسله عصبی بالا می برد و سبب ناتوانی و مشکلات جنسی در زوجین می شود. از هر 10 مرد یک نفر دچار مشکلات جنسی است و به گفته روانشناسان نزدیک 50 درصد فشارهای عصبی و بد اخلاقی و خیانت همسر که سبب طلاق می گردد به همین امر وابسته است . این موضوع در جوامع مختلف وجود دارد ولی در ایران کمتر کسی حاضر است جهت مداوای ناتوانی جنسی خود به پزشک مراجعه کند ولی این امر در بسیاری از کشورها امری عادی تلقی می گردد.
سیستم زندگی ما در سطح اجتماعی، فرهنگی و آموزشی به نحوی طراحی شده است که افراد با مسایل و وظایف جنسی خود به عنوان یک تابو مواجه هستند و هرگز به وظایف خودشان در این زمینه آگاهی پیدا نمی کنند. مسایل و وظایف جنسی در جامعه ما به عنوان حرکتی که تنها جنبه منفی دارد شناخته شده است؛ یعنی در هیچ زمانی مسایل جنسی به عنوان یک وظیفه، یک نیاز و یا حتی یک رابطه موفق زناشویی که به روابط جنسی نیاز دارد، در نظر گرفته نشده است. از این رو دختر و پسری که وارد فضای زندگی می شوند مانند دوران محصلی شان که از این مسایل نهی می شدند، رفتار می کنند.
در سال های اول زندگی مشترک زن و شوهر به صورت غریزی با هم رابطه برقرار می کنند و از این رابطه تا حدودی لذت می برند؛ اما از آن جایی که این رابطه در زندگی زناشویی جدی گرفته نمی شود این زندگی پس از مدت کوتاهی به سردی گرایش پیدا کرده و این جاست که کم کم وظایف جنسی افراد نسبت به طرف مقابل در زندگی مشترک کمرنگ شده، تحت تاثیر قرار می گیرد و افراد برای پر کردن این خلاء و رفع نیازشان به دنبال ارتباطات دیگری می گردند.
افراد در این مقطع زمانی به دنبال پاسخی برای رفتارهایشان نمی گردند، این بی تفاوتی به سرد مزاجی جنسی منجر می شود؛ چراکه افراد وظایف خودشان را در برابر یکدیگر گم می کنند. در این زمان این رابطه جنسی به یک قاعده ای تبدیل می شود که فقط بر اساس یک شرایط خاص و نه برای رفع نیاز و ایجاد لذت و نشاط برقرار می شود. حتی گاهی اتفاق می افتد که یک طرف زناشویی طرف دیگر را نادیده می گیرد و فقط به قصد رفع نیاز خودش وارد رابطه می شود و با این روند ضمن اینکه خودش لذت نمی برد کوچکترین لذتی هم برای طرف مقابلش قائل نمی شود.
رسانه ها، نظام آموزشی و دستگاه های فرهنگی ما توانایی بررسی این موضوع را ندارند. در همین نقطه پارادوکس هایی برای آحاد جامعه ایجاد شده و منجر به روابط سرد و ضعیف عاطفی می شود که نهایتا همانطور که می بینیم ازدواج ها بعد از مدت به سردی می گراید، افراد خیلی زود از یکدیگر خسته شده و نمی توانند همدیگر را درک کنند و آمار طلاق افزایش پیدا می کند.
پشنهاد می کنم؛ خانواده های محترم این مورد خاص را بیشتر موارد دیگر مدنظر خودشان قرار دهند. تلاش کنند تا به فرزندان خود آموزش کافی را بدهند و اگر چنانچه به هر دلیلی نمی توانند اینگونه موارد را با فرزندان خود در میان بگذارده و تعلیم دهند، حتما از یک مشاور کارآمد و مجرب کمک بگیرند و او را به فرزند خود معرفی نموده و پی گیری مخصوص نمایند، که حتما فرزند شما با ایشان همکاری نموده واطلاعات کافی ومفید را دراین خصوص ازایشان کسب نموده و در زندگی مشترک خود با همسرش به اجراء در می آورد. پدر و مادر مسئول فرزندان خود هستند و نبایست نسبت به این مهم بی توجه باشند.

مورد دیگر اینکه ؛ زوج‌ها برخی اوقات به فرزندان‌شان بیش از اندازه بها می‌دهند، به طوری كه تصمیمات را فرزندان بر عهده می‌گیرند و این کار بسیار اشتباه و برای بنیان خانواده زیان بار است. زوجین بایست مراقب باشند که هرگز فرزندان آنها نبایست در مشاجره های آنها حضور و یا دخالت داشته باشند. اختلاف میان والدین بهتر است درغیاب فرزندان مورد بررسی قرارگیرد و هر گونه مشاجره از نگاه فرزندان پنهان بماند.
هنگامی‌که فرزندان خشونت و بدرفتاری مثلاً پدر را در  قبال مادر ببینند، از مادر حمایت می‌کنند و برای جبران بدرفتاری پدر، به مادرشان محبّت می‌ورزند و ازآنجایی‌که نمی‌توانند رویاروی پدر بایستند، زندگی در چنین محیطِ رنج‌آوری سبب می‌شود تا از پدر متنفر شوند و این وضعیت به صلاح پدر و خانواده نیست. روانشناسان و مربیان تربیتی معتقدند، در صورت لزوم، والدین یکدیگر را مخفیانه و به دور از محل حضور فرزندان سرزنش کنند. وقتی‌ یکی از زوجین به احساس دیگری احترام می‌گذارد و از سرزنش او در حضور فرزندان خودداری می‌کند، به‌جاست که دیگری از این رفتارش قدردانی کند.

نتیجه اینکه :
طلاق؛ پدیده ‌‌اجتماعی است كه با به میان آمدن آن، شیرازه ‌‌زندگـــــی  یك خانواده بهم خورده و تنها زنـــــــــان و اطفال قربانـی آن می‌گردند در ایــــن اواخـــر طـــلاق به شكل نگران كننده بالا رفته است. ناهنجاری های اجتماعی از جمـــلــــه بالاگرفتن خشونت علیه زنان، بیسوادی، فقــر، اعتیاد، عدم اشتغال زایی و… از مواردی اند كــه در بلند رفتن موارد طلاق دخیل هستند. ‌ ‌
طلاق واژه ای نیست كه بتوان به‌راحتی از كنار آن گذشت.طلاق كه می آید و دو زوج را از همدیگر جدا می كند یا اگر فرزندی وجود داشته باشد باید با مشكلات اجتماعی مختلف به زندگی اش ادامه دهد.
طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن همسران از یکدیگر است و در پی آن حقوق و تکالیف متقابلی که بین زوجین در هنگام ازدواج وجود داشته از میان می‌رود. طلاق معمولاً وقتی اتفاق می‌افتد که استحکام رابطه زناشویی از بین می‌رود و میان زوجین ناسازگاری و تنش وجود دارد. طلاق اجتماعی، تغییرات در دوستی‌ها و سایر روابط اجتماعی است که مرد یا زن طلاق گرفته با آن‌ها سر و کار دارد. طلاق روانی، موقعیتی است که از طریق آن فرد پیوندهای وابستگی عاطفی به همسرش را قطع کند و به تنها زیستن تن دردهد.
از تمامی خانواده های محترم درخواست می نمایم تا فرزندان خود را در هنگام انتخاب همسر تنها نگذارند و تلاش کنند تا معیارهای درست انتخاب همسر را به آنها بشناسانند و به آنها تفهیم کنند که یک ازدواج تنها با عشق به موفقیت نمی رسد و فاکتورهای زیادی دراین مقوله دخیل اند که نادیده گرفتن آنها می تواند مشکلات جبران ناپذیری را برای زوجین و خانواده  های آنها بوجود آورد. زوجین باید بدانند که رابطه های احساسی و عشق تنها یکی از فاکتور های ازدواج موفق است و در فقدان سایر موارد نمی تواند دلیل محکمی برای ادامه زندگی زوجین باشد.

الف) : بافت خانوادگی زوجین به عنوان یکی از عوامل موثر در یک ازدواج موفق می باشد. با توجه به اینکه در جامعه امروز بخش زیادی از دخترها و پسرها در محیط های خارج از چارچوب خانواده با هم آشنا می شوند و شناخت کاملی نسبت به یکدیگر ندارند، به علت عدم نظارت خانواده ها و مخالفت های شدید آمار ازدواج های منجر به طلاق افزایش یافته است.

ب): خانواده ها بهتر است با دید بازتری به مقوله ازدواج فرزندانشان بنگرند و بجای مخالفت های شدید با آنها، سعی کنند در کنار فرزندانشان قرار گرفته و اگر مخالفتی دارند تلاش کنند تا با دلایل قانع کننده او را از ازدواج منصرف کنند. طبیعتا مخالفت ها و موضع گیری های شدید خانواده ها سبب لجبازی فرزندانشان شده و آنها را از تصمیم درست دور می کند. تفاوت های زبان، فرهنگ، آداب و رسوم و… از جمله مهم ترین عوامل شکست یک ازدواج قلمداد می شود که در جریان زندگی مشترک زوجین خود را نشان می دهند. زوجینی که از نظر ویژگی های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و… تفاوت های کمتری با هم داشته باشند، کمتر وارد فاز اختلاف و جدایی می شوند.

ج): مسایل و مشکلات جنسی فرزندانمان را جدی بگیریم  مشکل ما اینجاست که صحبت در این خصوص در جامعه ما به عنوان یک تابو شناخته می شود، برای از بین بردن این تابو نیاز به یک برنامه ریزی پایه ای داریم و باید پدران  و مادران از سنین پایین آموزش ها را درسنی مختلف به فرزندان خود آموزش دهند و آنها را با این گونه موارد آشنا و آگاه نمایند. زیرا وقتی تفهیم مسئله در این زمینه به فرزندان صورت گیرد آنها خواهند توانست به لحاظ آگاهی های جنسی متفاوت ، رفتارهایش را بشناسد،‌ آن را کنترل کند و بر اساس منطق و احساسات مجازش بدون در نظر گرفتن نیاز جنسی تصمیم بگیرد.

د): یاد بگیریم گفتگو در خانواده را ، ابتدا ازخودمان آغازکنیم تا سرمشق خوبی برای فرزندان خود باشیم . از بهترین و پرشکوه ترین تجلیات زندگی متعادل، داد و ستد عاطفی بین زوجین است. در هیچ مرحله ای از مراحل زندگی نمی توان احساس بی نیازی از عواطف نمود. داد و ستد عاطفی در آغاز ازدواج با شور و حرارت خاصی، حضور وافر و موثری دارد، لیکن پس از مدتی به لحاظ عدم آگاهی و غفلت یکی از زوجین یا هر دو، نبض زندگی کند می شود و عواطف سرشار و با حرارت، فروکش می کند و لحظه های ملال از راه می رسد و گله ها و شکوه ها، هر آن چه بر پیکره زندگی تازیانه می زند و زن و شوهر، مستأصل و درمانده، متحیرند که چرا زندگی شیرین و جذاب گذشته به این مرحله تنزل نموده است. آنها از این حقیقت غافلند که عاطفه به همان اندازه که برای یک شروع خوب ضروری است، برای ادامه زندگی خوب نیز لازم است.
نباید به احساسات وعواطف منفی اجازه داد که به قلب آدمی نفوذ کنند و آن را تحت تأثیر قرار دهند. چه، در این موقعیت، عواطف نامطلوب نسبت به یک فرد به تدریج رشد نموده و به نفرت و خصومت علیه وی مبدل می گردند. اگر انسان در کشتزار قلب خود بذر بی میلی، بد بینی و نفرت کاشت. خشونت و بد زبانی و بی مهری را درو خواهد کرد. بر همسران است که زمینه قلبی و باطنی را برای پرورش احساسات مثبت و عواطف سازنده نسبت به همسر فراهم نموده و همان دست احساسات و عواطفی را که مایلیم همسرمان نسبت به ما ابراز نماید ما نیز در کانون قلب خویش آنها را پرورش دهیم. این عملکرد ما باعث می گردد تا فرزندان ما از ما الگو گرفته و آن را در زندگی آینده خود بکار بگیرند.

ه) : مشورت کردن؛ مشورت در لغت از كلمه شارالعسل گرفته شده است یعنی بیرون آوردن عسل از كندو. و در اصطلاح یعنی رسیدن به بهترین رای و اندیشه از طریق مذاكره و نظرخواهی با دیگران كه رسیدن به این هدف حلاوت وشیرینی عسل ناب را دارد.
انسان هر قدر هم صاحب خرد و اندیشه باشد نمی تواند تمام جوانب یك مسئله را در نظر بگیرد لذا مشورت با دیگران باعث می شود فرد با اندیشه ها ونظرات متفاوت روبرو شده و با وسعت نگرش بیشتری جوانب گوناگون یك امر را بررسی نماید. در تمام فرهنگ ها مشورت كردن یك امر پسندیده و مورد تایید می باشد. ولی باید دقت كرد كه در هر كاری با افراد مورد اطمینان و متخصص و خردمند و مثبت اندیش و صاحب رای مشورت نمود. نكته قابل توجه دیگر این است كه مشورت كردن به معنای دهن بینی و دخالت دادن دیگران در تصمیم گیری های انسان نیست. و باید با درایت مرز بین مشورت  كردن و دخالت دادن دیگران در امور گوناگون زندگی شناخته شود واین دو از یكدیگر تمیز داده شوند.

و) : حرف و عمل ؛ اگر انتظار دارید زندگی و آینده بچه هایتان خوب و موفق و عالی باشد و به طلاق کشیده نشود؛ بایست دقت بیشتری داشته باشید و ببینید که خودتان در طول زندگی زناشویی با همسر و فرزندانتان چگونه بوده اید. آیا به آنچه تا بحال در خانه می گفتید عمل کرده اید.
بعضی وقتها، خیلی از آدم ها قشنگ حرف میزنند، قشنگ تر از آنچه که فکرش را می کنید، ازعشق می گویند، از محبت می گویند؛ که عشق خوب است، دوست داشتن شیرین است …. اما پای عمل که میرسد، یک باره همان فرشته ها، تبدیل می شوند به کوه یخ، به یک تکه سنگ بی احساس.
خیلی وقتها بین حرف روی زبان آدم ها، با حرفهای دلشان یک دنیا فاصله هست، یک دنیا فرق بین چیزی که می گویند، با چیزی که واقعاً در وجودشان موج می زند هست. « من عمل بما علم أورثه الله علم ما لا یعلم » هر کسی به معلوماتش عمل کند، خداوند مجهولاتش را معلومات می کند. پس قهراً باید بدانیم که خودمان استاد خودمانیم، بیاییم نگاه کنیم ببینیم معلوماتمان را چگونه خرج کرده ایم، مبادا آنها زیر پا مانده باشد.برچسب ها: خانواده ، خانواده مطهر ، چرا طلاق می گیری؟ ، طلاق ، دلایل طلاق ، آمار طلاق ، عوامل طلاق ،
آخرین ویرایش: شنبه 19 بهمن 1392 06:49 ب.ظ

دوشنبه 12 آذر 1397 08:04 ب.ظ
My brother suggested I would possibly like this website.
He was once entirely right. This post actually made my day.
You cann't consider just how so much time I had spent for this info!
Thank you!
یکشنبه 11 آذر 1397 04:17 ق.ظ
Very soon this web page will be famous amid all blogging
and site-building users, due to it's pleasant articles or reviews
جمعه 26 مرداد 1397 07:11 ب.ظ
For the reason that the admin of this web page is working,
no question very shortly it will be famous, due to its quality contents.
سه شنبه 2 مرداد 1397 08:35 ب.ظ
Incredible points. Sound arguments. Keep up the good work.
سه شنبه 26 تیر 1397 11:40 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a article author for your blog.
You have some really good posts and I believe I would be a good
asset. If you ever want to take some of the load
off, I'd love to write some articles for your blog
in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested.

Regards!
پنجشنبه 10 اسفند 1396 08:29 ب.ظ
شما بعضی از امتیازات واقعا خوب را در آنجا ساخته اید. من در وب بررسی کردم
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع و پیدا کردن بسیاری از مردم خواهد شد همراه با نظرات خود را در این سایت خواهد شد.
جمعه 4 اسفند 1396 08:52 ب.ظ
من امروز بیش از سه ساعت در حال سفر به اینترنت هستم
اما من به هیچ وجه هیچ مقاله شگفت انگیزی مثل شما پیدا نکردم.
این ارزش زیبا برای من کافی است. شخصا، اگر همه مدیران وب سایت و وبلاگ نویسان عالی عمل کنند
محتوای شما به احتمال زیاد، اینترنت زیادی خواهد بود
مفید تر از همیشه قبل از.
جمعه 24 آذر 1396 05:14 ب.ظ
سلام به همه، این اولین بار من در این سفر است
صفحه وب و مقاله واقعا به نفع من مفید است، نگه دارید
ارسال چنین مقالات
جمعه 17 آذر 1396 09:32 ب.ظ
Hey! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us valuable information to work on. You
have done a marvellous job!
سه شنبه 7 آذر 1396 07:29 ب.ظ
هی اونجا! من فقط می خواستم بپرسم آیا شما هرگز با هکرها مشکل دارید؟
آخرین وبلاگ من (وردپرس) هک شد و من از دست دادم
ماه ها کار سخت به علت عدم تهیه پشتیبان داده ها. آیا داری
هر روش برای محافظت در برابر هکرها؟
سه شنبه 7 آذر 1396 12:08 ق.ظ
چطوری آیا می دانید اگر هر پلاگین برای بهینه سازی موتور جستجو کمک کند؟ من سعی می کنم بلاگ خود را برای رتبه بندی قرار دهم
برخی از کلمات کلیدی را هدف قرار داده اند، اما سودم خیلی خوب نیست.
اگر می دانید از هر سهم لطفا به اشتراک بگذارید. خیلی ممنون
سه شنبه 30 آبان 1396 06:49 ب.ظ
بی تردید آنچه که شما بیان کردید را در نظر بگیرید.
به نظر می رسد که علت مورد علاقه شما در اینترنت، ساده ترین عامل برای آگاهی از آن است.
من به شما می گویم، قطعا حتی زمانی که دیگران در مورد نگرانی هایی که دارند، ناراحت می شوند
دقیقا نمی دانند. شما موفق به گرفتن ناخن بالاترین نیز شد
همانطور که همه ی چیزها را بدون نیاز به عوارض جانبی مشخص کرده اید،
افراد دیگر می توانند سیگنال بگیرند احتمالا بیشتر به دریافت مجدد خواهد رسید
متشکرم
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:24 ب.ظ
Hmm هر کس دیگری با مشکلی با تصاویر در بارگیری این وبلاگ مواجه است؟

من سعی می کنم برای تعیین اینکه آیا یک مشکل در مورد من است
پایان یا اگر این وبلاگ است. از تمامی پیشنهادات به خوبی قدردانی خواهد شد.
شنبه 14 مرداد 1396 03:41 ق.ظ
Hi, I think your site may be having browser compatibility problems.
Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine
however, if opening in IE, it has some overlapping issues.

I just wanted to give you a quick heads up! Aside from that, great website!
یکشنبه 8 مرداد 1396 09:41 ق.ظ
What's up, its nice paragraph regarding media print, we all be familiar with
media is a impressive source of facts.
یکشنبه 8 مرداد 1396 12:43 ق.ظ
Hurrah! Finally I got a blog from where I be capable of in fact get helpful data concerning
my study and knowledge.
شنبه 7 مرداد 1396 11:19 ب.ظ
I like the valuable information you provide in your articles.
I will bookmark your weblog and check again here frequently.
I am quite certain I'll learn many new stuff right here!

Best of luck for the next!
شنبه 7 مرداد 1396 09:44 ب.ظ
I have been surfing on-line more than three hours as of late, but I by no means found any attention-grabbing article like yours.
It is pretty value sufficient for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made just
right content material as you did, the web might be a
lot more useful than ever before.
شنبه 7 مرداد 1396 08:00 ب.ظ
whoah this blog is magnificent i love studying your posts.
Keep up the great work! You know, a lot of people are looking around for this info, you could aid them
greatly.
شنبه 7 مرداد 1396 03:06 ب.ظ
This is really interesting, You are a very skilled blogger.

I've joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
Also, I have shared your site in my social networks!
شنبه 7 مرداد 1396 11:43 ق.ظ
Woah! I'm really digging the template/theme of
this site. It's simple, yet effective. A lot of times
it's challenging to get that "perfect balance" between user friendliness
and visual appearance. I must say that you've done a very good job with this.
In addition, the blog loads very quick for me on Internet explorer.
Exceptional Blog!
شنبه 7 مرداد 1396 11:28 ق.ظ
I really like it when folks get together and share ideas.
Great site, stick with it!
شنبه 10 تیر 1396 08:48 ب.ظ
magnificent put up, very informative. I ponder why the other specialists
of this sector do not notice this. You should proceed your
writing. I am confident, you have a great readers' base already!
سه شنبه 6 تیر 1396 10:21 ب.ظ
This design is incredible! You definitely know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I was almost moved
to start my own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job.
I really loved what you had to say, and more than that,
how you presented it. Too cool!
یکشنبه 4 تیر 1396 11:54 ب.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین در آغاز آیا نه حل
و فصل خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون پاراگراف شما قادر به من مؤمن اما تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من هنوز مشکل خود را با فراز در منطق و یک خواهد را سادگی به کمک پر
همه کسانی معافیت. اگر شما در واقع که می توانید انجام من را بدون شک تا پایان در گم.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:50 ب.ظ
This is my first time pay a visit at here and i am truly pleassant to read everthing at alone place.
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 01:39 ب.ظ
Yes! Finally someone writes about games.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر